poniedziałek, 11 marca 2013

Bajkowe Kobiety :-)

Pamiętacie bajki z dzieciństwa? Bajki, które czytano Nam w przedszkolu, czytali dziadkowie albo rodzicie, a jak już wiek i nauka na to pozwoliła czytaliśmy sobie sami. Bajki, które wtedy zachwycały słowem dosłownym, teraz po latach czytając je dostrzegamy inną ich głębię i przesłanie. Poniżej przedstawiam Wam moją interpretację 5 kobiecych postaci bajkowych:-)


CZERWONY KAPTUREK


Młoda dziewczyna, wybiera się w odwiedziny do swojej babci z koszykiem smakołyków. Po drodze do babci spotyka w lesie wilka. Wilk kusi dziewczynę, ale ona nie zwraca na niego uwagi i idzie prosto do babci. Niestety wilk potajemnie wyprzedza dziewczynę i pojawia się u babci przed nią, a następnie zjada babcię. Przebiera się w piżamkę babci i kładzie do łóżka. Dziewczyna wchodzi do domku babci i od razu zauważa dziwny wygląd babci. Zaczyna zadawać pytania wilkowej- babci, aż w końcu wilk połyka dziewczynę. Na szczęście do chatki babci przychodzi Myśliwy, zauważywszy śpiącego wilka rozcina mu brzuch i uwalnia kobiety, a do brzucha wilka wkłada kamienie.
Panie z myśliwym świętują pokonanie wilka. 
Czerwony Kapturek-Kobieta, odważna nie boi się wyzwań. Nie boi się sama iść do lasu, i z powodzeniem udaje jej się nie ulec wilkowi. Bo, wilk to nie tylko zły mężczyzna to też ludzie, którzy pojawiają się w życiu kobiety, którzy starają się jej utrudnić życie, a ona umiejętnie ich unika lub ignoruje. Niestety czasem uniki zawodzą i ludzie podstępem wkradają się do życia kobiety i wyrządzają jej krzywdę, ale ona umie sama lub z wsparciem innych, z umiejętnością proszenia o pomoc wyjść z opresji obronną ręką.
To jest kobieta, którą nie jest łatwo złamać, a nawet jakby się tak zdarzyło to i tak w końcu uda jej się osiągnąć sukces.

KRÓLOWA ŚNIEGU

Zła Królowa Śniegu, postanawia rozdzielić chłopca z dziewczynką i porwać chłopca dla własnych korzyści. W tym celu w oku chłopca ląduje kawałek lodu, który zmienia jego naturę z dobrej w złą. Na jego poszukiwania wyrusza dziewczynka, po przeżyciu wielu przygód ratuje chłopca z rąk Królowej.
Królowa Śniegu -Kobieta, która wie czego chce i nie boi się po to sięgnąć. Zimna, wyrachowana, pozbawiona uczuć, myśli tylko o sobie,o swojej wygodzie, i samopoczuciu. Bez wahania wykorzysta inne osoby do swoich celów.
Jak w bajce Królowa Śniegu zaczarowała małego chłopca Kaja i zabrała z dobrego, ciepłego uścisku Gerdy, tak i ta kobieta potrafi oczarować każdego dorosłego i małego chłopca, sprawić by stracił całkowicie dla niej głowę, i zrobił dla niej to co ona chce, nie bacząc na uczucia innych osób. Może zostawić żonę, dzieci, pomóc jej osiągnąć sukces zawodowy nie bacząc na jej kompetencje, tylko dla tego, że Królowa Śniegu tego właśnie chce.
Zimna Królowa to osoba, której nie można zranić, gdyż jej lodowata powłoka broni dostępu do jej serca.

KOPCIUSZEKKopciuszek, dziewczyna półsierota, której ojciec powtórnie ożenił się z inną kobietą też wdową matką dwóch córek. Dziewczyna z niewiadomych przyczyn zostaje służącą macochy i swoich przyrodnich sióstr. Siostry, jak się dowiadujemy nie grzeszą urodą, w związku z czym przesiadają całe dnie przed lustrem, aby osiągnąć jakikolwiek sukces urodowy. Natomiast Kopciuszek w tym czasie zamienia się w Perfekcyjną Panią Domu, sprząta, pierze, prasuje i gotuje. W mieście jest też Książę, który szuka żony postanawia więc zorganizować bal na który zaprasza wszystkie panny w mieście, aby spośród nich wybrać tą jedyną.
Wszystkie panny, a także złe siostry idą na bal, Kopciuszek zostaje w domu. Niespodziewanie pojawia się dobra wróżka, która pięknie ubiera dziewczynę, czesze, maluje i zapewnia karoce na bal. Na balu oczywiście Kopciuszek oczarowuje Księcia wybiegając z balu dziewczyna gubi jednak pantofelek. Po balu Książę ogłasza poszukiwania właścicielki butka. Szuka i szuka, aż trafia w końcu do domu Kopciuszka, siostry ochoczo przymierzają pantofelek niestety jest za mały, mimo protestów macochy Książę przymierza też bucik na stopę Kopciuszka. I sukces but pasuje, młodzi łączą się ze sobą i żyją długo i szczęśliwie.
Kopciuszek Kobieta –pasywna. Nie dostrzega swoich zalet i umiejętności. Przyjmująca los takim jaki jest, godząca się z rolą jaką narzuca jej społeczeństwo, i tylko czynnik zewnętrzne, ludzie, którzy dostrzegą w niej potencjał mogą zmotywować ją do działania, niestety bez ich pomocy nic nie zmieni w swoim życiu. Wspaniała kobieta, którą cały czas trzeba zachęcać i wspierać, aby podjęła działania, które polepszą jej życie.


KRÓLEWNA ŚNIEŻKA I SIEDMIU KRASNOLUDKÓW


Młoda Piękna Księżniczka dorasta, z każdym dniem jej uroda rozkwita z coraz większym blaskiem, dostrzega to jej macocha i zazdrosna o urodę Śnieżki postanawia ją zabić. Zleca to zadanie myśliwemu, jednak ten lituje się nad dziewczyną i nie zabija jej tylko zostawia ją w lesie. Śnieżka znajduje w lesie domek w którym mieszka siedmiu krasnoludków i postanawia z nimi zamieszkać. Jednak, Zła Królowa dowiaduje się, że Śnieżka żyje, więc postanawia, że sama ją zabije, dwie jej próby niwelują krasnoludki niestety za trzecim razem dziewczyna gryzie zatrute jabłko i zapada w śpiączkę. Krasnoludki myśląc, że umarła kładą jej ciało do szklanej trumny przed swoim domem. Przypadkowo przez las przejeżdża Książę, oczarowany urodą dziewczyny podnosi wieko trumny i całuje Śnieżkę, dziewczyna budzi się i zakochuje w Księciu. Na weselu Śnieżki i Księcia z zazdrości macosze pęka serce.
W tej bajce mamy wątek dwóch kobiet młodszej i starszej. Macocha to kobieta w średnim wieku i nie mam tu na myśli jakiejś konkretnej liczby lat, jest to po prostu Kobieta, która czuje, że jej młodość, a przede wszystkim uroda przeminęła. Czuje zazdrość widząc młodą piękną dziewczynę, myśli, że jeśli usunie ją ze swojego życia spowoduje to, że jej uroda wróci, niestety czasu nie da się zatrzymać. Nie dostrzega, że uroda zewnętrzna to tylko powłoka, a liczy się przede wszystkim to co ma się w środku. Zmęczona życiem, walką o dobry wygląd straciła w życiu to co najcenniejsze, radość z rzeczy duchowych, nie ma co teraz wspominać, czym żyć zostało jej tylko wspomnienie o jej pięknym wyglądzie.
Młoda dziewczyna natomiast na początku nie jest świadoma tego, że staje się kobietą, że może się podobać, a jej uroda wzbudzać zachwyt. Po wykorzystaniu swoich wdzięków na myśliwym, który daruje jej życie, postanawia po korzystać ze swojej urody w męskim świecie. Nawiązuje romanse z krasnoludkami, a że jest ich siedmiu? No cóżJ  Jednak pocałowawszy wiele żab w końcu dziewczyn trafia na swego Księcia.
Jest to dziewczyna, która uświadomiwszy sobie siłę swojej urody, bawi się życiem, mężczyznami nie zważa na niebezpieczeństwa ze strony innych kobiet które na nią czyhają.
Podchodzi z lekkością i radością do życia umiejętnie osiągając cele jakie sobie założyła J

MAŁA SYRENKA


Mała Syrenka opuściła dobre, ciepłe, piękne oceany i morza, aby zobaczyć jak wygląda świat ludzi. W trakcie swojej wycieczki spotkała, a jakże księcia z bajki, uratowała mu życie i się w nim zakochała. Wróciwszy do swojego królestwa nie mogła zapomnieć o tej miłości. Aby móc żyć w świecie ludzi, Mała Syrenka zamieniła płetwę  na nogi, i jeszcze oddała złej czarownicy swój piękny głos. To jednak nie wszystko, żeby nie zostać zamienioną w morską bryzę musiała będąc już człowiekiem doprowadzić do tego, aby Książe się w niej zakochał i z nią ożenił. Wróciwszy do świata ludzi, robiła wszystko, aby Książę zwrócił na nią uwagę była dla niego dobra i miła, ale nic z tego Książę poprosił o rękę inną. Małej Syrence groziło zostanie Morską Bryzą. Niemniej jednak dostała jeszcze jedną szansę, aby ocalić swoje życie musiała zabić Księcia. Syrenka uznała jednak, że szczęście Księcia jest dla niej ważniejsze niż jej własne i zamieniła się w Bryzę Morską, która podróżuje po świecie wraz z córami powietrza.
Typ kobiety- męczennicy, spotyka na swojej drodze mężczyznę, jakiegokolwiek lub tego jedynego, i rzuca dla niego absolutnie wszystko, ogranicza, a z czasem całkowicie rezygnuje ze swoim znajomych i spotkań z nimi, przestaje realizować swoje pasje, marzenia, staje się dodatkiem do jego życia. On na początku zachwycony, po pewnym czasie rzuca Małą Syrenką dla innej, a Mała Syrenka zostaje sama i pogrąża się w rozpaczy. Mała Syrenka jest też męczennicą w życiu, zawodowym, pracuje po cichutku, za innych, bierze na siebie najgorszą pracę, i często jest wykorzystywana przez innych pracowników do wykonywania ich zadań, czasem usłyszy podziękowania, ale nigdy nie zostanie doceniona przez szefa, nie dostanie nagrody, podwyżki czy awansu. Bo, Mała Syrenka to kobieta, która nie dba o własne szczęście wierząc, że inni są ważniejsi od niej.


12 komentarzy:

 1. świetny pomysł na bloga. gratuluję wytrwałości pozdrawiam i obserwuję

  OdpowiedzUsuń
 2. Super post. Bardzo podoba mi sie opis Kopciuszka :)

  OdpowiedzUsuń
 3. hmmm, do którego typu by się tu dopasować? :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Oglądałam kiedyśwszystkie te bajki.. po kilkanascie razy :P


  http://www.alliness.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. bardzo trafne interpretacje :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ślicznie tu. Uwielbiam te wszystkie bajki.
  Ja zakładam czasami falbaniastą sukienke, tanczę i marzę, bo (fakt) życie to bajka.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dziekuje Tobie,za naprawde swietny , bajkowy post :),ach przeczytam go sobie jeszcze raz :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo News.

  Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I've been trying for a while but I never seem to get there! Thanks

  Here is my web blog zbigniew parkot lekarz gienkologi

  OdpowiedzUsuń
 9. This is my first time visit at here and i am truly happy to read everthing at one place.


  Feel free to surf to my blog: polecam catering

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękujemy za komentarz :-)
Jeśli podoba Ci się na blogu zapraszamy do obserwacji.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...