poniedziałek, 8 września 2014

FRIDA KAHLO-MIŁOŚĆ, POŻĄDANIE I PASJA.


Kiedy myślę o meksykańskiej malarce Fridzie Kahlo, do głowy przychodzą mi następujące słowa: pasja, ból, miłość,  bezpłodność i Diego.
Widzę kobietę  odmienną od dzisiejszego ideału piękna, zrastające się brwi, wąsik pod nosem. Jednak jest  we Fridzie jakaś magia, tajemnica, która mnie zafascynowała. 
Frida Kahlo urodziła się w  1907 roku w Meksyku. Jej ojciec z pochodzenia Żyd, fotograf i malarz związał się z żarliwą katoliczką,  w której żyłach płynęła krew hiszpańska i indiańska. Firda wychowywała się wśród kobiet, miała pięć sióstr. Jako małe dziecko przeszła chorobę Heniego Medina, która sprawiła, że miała jedną nogę cieńszą od drugiej. Początkowo nic nie zapowiadało, że dziewczyna będzie malarką.

 źródło: geh.comJako jedna z nielicznych uczęszczała do szkoły, która miała przygotować ją na studia medyczne. Jednak zderzenie autobusu, którym jechała z tramwajem na zawsze zmieniło koleje jej życia.  Frida i tak miała szczęście, bo  przeżyła, ale skutkiem zdarzenia był połamany kręgosłup, żebra, noga, oraz przebita macica. Kobieta straciła możliwość zostania matką. Ten dzień, odcisnął piętno na  jej życiu na zawsze. Frida przez koleje lata, będzie żyć, z konsekwencjami tego zdarzenia. Niekończącym się bólem, licznymi operacjami, bezpłodnością. Będzie znosić to dzielnie, z poczuciem humoru i dystansem. Nigdy nie straci radości życia. Nie zwątpi w jego sens. Paradoksalnie poprzez wypadek zaczęła malować. Jej obrazy są naiwnymi autoportretami. Widać w nich inspirację meksykańskim  folklorem. Właśnie dzięki malarstwu, poznaje miłość swojego życia znanego meksykańskiego malarza Diego Riverę. To on jest pierwszym recenzentem prac Fridy, widzi w nich talent, zachęca do malowania. Diego jest 20 lat starszy od Fridy, nie podoba się jej matce. Kahlo to gołąb, Rivera słoń. Właściwie patrząc na ich zdjęcia razem , można się zgodzić. Wysoki mężczyzn przy kości i drobna kobieta obok. Życie dwojga artystów z pewnością nie przypominało mieszczańskiej sielanki, trzy poronienia Fridy, jej biseksualne skłonności i notoryczne  zdrady Diega. 


Rozstania i powroty, rozwód, potem kolejny ślub. Frida romansuje z Lwem Trockim, Diego z jej siostrą. Kahlo powiedziała, że przeżyła dwa wypadki, jeden komunikacyjny okaleczył jej ciało, drugim  był Diego , który okaleczył duszę,

W trakcie swojego życia Frida namalowała ponda 200 obrazów. Większość z nich związana jest z jej życiem.  Odnosi się w nich do związku z Diegiem, do cierpienia, które stale towarzyszy jej, braku dziecka. Zapytana dlaczego maluje tak dużą ilość autoportretów, odpowiada, że często jest sama i że jest obiektem, który zna najlepiej. 
 

W 1953 roku Firda  po raz pierwszy ma wystawę w Meksyku. W tym czasie stan zdrowia malarki pogarsza się, kobieta jest przykuta do łóżka. Lekarz zabrania jej wychodzenia z domu. Kahlo nie poddaje się. Pod wystawę podjeżdża karetka, w środku na przystrojonych noszach leży Frida ubrana w tradycyjny strój meksykański. Czterech mężczyzn wnosi ją na wystawę.

Frida umiera w 1954 roku. Kilka dni przed śmiercią napisała:
” Ufam, że odejdę bez żalu i że już tu więcej nie wrócę – Frida”. Oficjalną przyczyna śmierci artystki był zator płucny. Nieoficjalnie podejrzewa się, że malarka specjalnie przedawkowała środki przeciwbólowe. Przed śmiercią Frida miała amputowana nogę, czuła się coraz gorzej.
Po śmierci Kahlo, Diego ożenił się ponownie. W swoim pamiętniku napisał, że dzień w którym  umarła był najbardziej tragicznym dniem jego życia i dopiero wtedy zrozumiał, że najwspanialszą częścią jego życia była Frida i miłość do niej.


10 komentarzy:

 1. Super post! Lubie teksty z których można się czegoś ciekawego dowiedzieć:)
  http://zycienienabogato.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapraszam częściej, na pewno jeszcze pojawia się równie ciekawe posty :)

   Usuń
 2. książkę o Fridzie przeczytałam jednym tchem, nie udało mi się jeszcze filmu obejrzeć ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Filmu nie pamiętam już dawno temu oglądałam, Frida była fascynująca osobą, jej historia wciąga na całego...

   Usuń
 3. Bardzo ciekawa postać. Znałam ja tylko ze słyszenia.
  www.antymarka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Znam i kocham Fridę. Zapraszam na posta na moim blogu, o równie fascynującej kobiecie Marii Callas: http://paulamariaclara.blogspot.it/2013/12/maria-callas.html#comment-form

  OdpowiedzUsuń
 5. to byla wyjatkowa kobieta, kiedys ogladalam film o jej zyciu. grala dam salma hayak, czy jakto sie pisze. pamietam ze bylam tym filmem bardzo poruszona :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Film był bardzo fajny, gdzieś czytałam że Salma hodowała wąsik do roli.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękujemy za komentarz :-)
Jeśli podoba Ci się na blogu zapraszamy do obserwacji.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...