niedziela, 24 lutego 2013

Mimowanie.Od jakiegoś czasu rośnie we mnie bunt. Bunt przeciwko ramom, ramom w które nie wiadomo kto, nie wiadomo po co, ale włożył Nas kobiety.
Chodzi mi o ramy wieku.
Jedno z najbardziej nie grzecznych i nie dyskretnych pytań jakie znam? Pytanie które nawet w formie twierdzenia rzadko kiedy ma pozytywny wydźwięk.
Ile ma Pani lat? Mężczyzna nie jest o to pytany, oni nie zależnie od wieku nie biorą udziału w żadnych porównaniach, nie pisze, nie czyta, nie słyszy się, że mężczyzna mimo 40,50 czy 60 lat nie powinien tak czy tak się ubierać czy wyglądać. Oczywiście miło jest jak jest zadbany i dobrze ubrany, ale nie ma z tym przymusu nie jest wciśnięty w tą ramę co kobieta.
Kultu młodość i piękna.


Aktorki, piosenkarki, celebrytki zawsze są postrzegane przez pryzmat swojego wieku. Od cyferek które dzielą je od daty urodzenia zależy czy dostaną rolę, czy będą postrzegane jako atrakcyjne, wreszcie czy nadal będą na topie. Kolorowe magazyny dla kobiet, portal internetowy pokazują zdjęcie pięknej popularnej kobiety w sukni, w stroju kąpielowym czy ubraniu codziennym i podpis-  pomimo swoich 45 lat nadal zachwyca. To ja się pytam czemu ma nie zachwycać czy w wieku 45 lat nie powinna już zachwycać? Co do tego ma jej wiek? Co napiszą jak skończy 55 lat i nadal będzie zachwycać??? Szok. Bo co wtedy?Albo zdjęcie młodej kobiety w wieku około 21 lat i podpis- w tym stroju postarza się o co najmniej 10 lat. Dlaczego od razu postarza może po prostu szuka swojego stylu i to są właśnie jej próby. Każda kobieta ma w swoim albumie zdjęcia, które wolałaby wymazać ze swojej pamięci, w stroju którego teraz nie założyłaby nawet na bal przebierańców,ale wtedy założyła, bo tylko eksperymentując z modą można znaleźć swój styl.Dlaczego zawsze jak się pisze o jakieś kobiecie to podkreśla się jej wiek, że w jej wieku powinna lub nie powinna,że strasznie się zaniedbała, a przecież w jej wieku, albo wręcz przeciwnie, że w jej wieku to już nie powinna się tak forsować czy stroić.
Piszemy, czytamy, mówimy-MIMO, że... i podkreślamy wiek danej kobiety czyli mimujemy.
Zamiast pisać o kobiecie w kontekście jej wieku, mówić, pisać czy czytać po prostu o pięknej kobiecie w pięknej sukni, w niezłym stroju kąpielowym, w niezbyt udanej stylizacji, bo szuka swojego stylu,po prostu o atrakcyjnej kobiecie ot tak.
Bez wkładania w ramy wieku, co w jakim wieku się powinno,a co nie,bo jeśli zachowanie danej osoby nie narusza norm społecznych czy nie obraża kogoś, to niech wygląda jak chce. Szczególnie jeśli wygląda bardzo dobrze:-)
Po co podkreślać, że kobieta 50 czy 60 letnia nie powinna nosić mini, jeśli ma zgrabne nogi niech nosi nawet do 80 roku życia:-) należy tylko chwalić i podziwiać piękne nogi bo, to piękne nogi bez wieku.Każdy chciałby być wiecznie piękny i młody, ale skoro nie możemy być wiecznie młode to chociaż jak wino z wiekiem bądźmy piękniejsze nie patrząc na datę urodzenia i nie podkreślając jej.


Przestańmy mimować i nie pozwalajmy innym, żeby to robili, bo to Nas tylko ogranicza i frustruje, a przecież Piekno nie ma lat :-)


6 komentarzy:

 1. nienawidzę tego pytania, nienawidzę tego myślenia
  już mam i wszystkie ciotki wtłoczyły we mnie poczucie że jak mam 23 lata i jestem sama to już mnie nikt nie będzie chciał i zostanę starą panną bo faceci się żenią z młodszymi, ja wiem że to głupota, ale w to wierzę
  przez te głupie ględzenie

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie powinno oceniać się ludzi po wieku, to tylko mało znaczące cyferki wpisane w dowodzie. Lepiej już zwracać uwagę czy wygląda ktoś młodo.

  OdpowiedzUsuń
 3. bardzo dobra notka, ciekawy temat
  też mnie to niesamowicie wkurza... każda kobieta jest inna i nikt nie ma prawa jej czegoś narzucać, osądzać, mówić co wypada, a czego absolutnie nie powinna robić "w tym wieku" etc.

  OdpowiedzUsuń
 4. też mnie takie coś wkurza..

  OdpowiedzUsuń
 5. dlatego uważam, że jak Kobieta ma ochotę powiedzieć ile ma lat to powie, a wypytywanie jest nie na miejscu :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. dokładnie, bardzo dobrze napisane - piękno nie ma lat ;)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękujemy za komentarz :-)
Jeśli podoba Ci się na blogu zapraszamy do obserwacji.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...